Art and Literature
Ne%CC%81vtelen+terv.jpg

Bejegyzések

Itt fönn a szenvedélyek is nyersebbek. Nyíltabban megmutatkoznak. Hitelesebbek.

A hangok nem mindig emberiek, a fekete rókagombák, a boszorkányok, a természeti erők saját hangon szólalnak meg, alkotnak varázslatos egészet. Iréne Solá történetciklusa egyaránt szól a halálról, a szerelemről és a születésről, de a veszteségről, fájdalomról, kitartásról és a rugalmasságról is. Mindezt tizennyolc hang, tizennyolc fejezetében.

Read More
Kicsi virágnak hívtalak, s most csak árnyék vagy, kicsi árnyék

Az emlékiratokat általában az utókornak írják, a regényeket elsősorban a mának. Ez a regény családi vonatkozású naplók, levelezések, önéletrajzok, interjúk, tanulmányok, néprajzi, prózai és lírai művek segítségével és felhasználásával készült, de vázát két nagyobb lélegzetvételű írás, Jékely Márta és Schéfer Ida emlékirata adja. Bár elsősorban a múltnak készült, jó szívvel ajánlom az utókornak is.

Read More
Belül nevetsz. És ez a legrosszabb nevetés

A könyv egyszerre mozog elméleti és gyakorlati síkon: Capote arról beszél szövegeiben, hogy mit jelent számára az irodalom, de művét újságírói regényként jellemzi, aminek rendelkeznie kell a tények hitelességével is. A Mozart és a kaméleonok hasonlóságot mutat Capote másik ismert alkotásával, a Hidegvérrel című regénnyel is. Mindkét esetben egyidejűleg zajlott a bűncselekmény nyomozása és a különböző részletek felfedezése a regény írása közben.

Read More
Lehunytam a szemem. Az üvegbura levegője présbe fogott, moccanni se tudtam.

Sokan önéletrajzi regényként olvassák Az üvegbúrát, hiszen kétségtelen, hogy Plath saját tapasztalataiból merített, azokat dokumentálta: nem sokkal azután, hogy befejezte a főiskola harmadik évét, a Mademoiselle lap segédszerkesztője lett - s hasonlóan Estherhez - a nyár egy hónapját New Yorkban töltötte, ezt követően pedig súlyos mentális állapotba került és megpróbált öngyilkosságot elkövetni.

Read More
Az idő nem olyasmi, amivel valamit kezdeni lehet

Heti sokat vitatott regénye egyszerre fikció és dokumentarista alkotás. Nem történik sok minden, mégis minden történik. Az anyaságról szóló irodalomban kevés szó esik az önkéntes gyermektelenségről. A Változások könyve hamar a téma meghatározó irodalmi munkájává vált. Leginkább azért, mert kétértelműségével és ellentmondásaival nem hajlandó meghatározni semmit és végig pártatlan marad.

Read More
Gyönyörű dolog ez a szópusztítás

Orwell és Bradbury disztópikus fikciói nem véletlenül az irodalmi kánon állandó szereplői, és az olvasók kedvencei, hiszen folyamatosan változtatják a múltról való gondolkodásunkat és a jövő képzeletét. Mindkét regényben egy rendkívül érzéketlenné vált társadalom gondolata, és egy, az élet minden területére kihatással bíró totalitárius rezsim áll a középpontban.

Read More